HakkımızdaİSTANBUL KOROSU

• İstanbul Korosu, 2019 yılında kurulan özel bir kuruluştur. Öğretmenlerimizin çocuklar için yürüttüğü çalışmaların içinde önemli bir yeri olan İstanbul Çocuk Korosu çocuklarımızın kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
• Kurucularımız sanatçı ve müzikseverlerin yetişmesinin yanı sıra çocukların sanatsal, entelektüel ve kişisel gelişimine büyük bir etki ve güce sahip olan korolara İstanbul Korosunu kurarak gereken önemi verdiğini göstermeye çalışmışlardır.

KİMLER KATILABİLİR?

• İstanbul Korosu, sanat danışmanından, koro şefinden, her bir koroyu çalıştıran eğitmenlerden, koroya katılan çocuklardan ve koro koordinatöründen oluşmaktadır.
Program, sesi sağlıklı olan tüm çocukları “koro yoluyla temel müzik eğitimi” almak için yeterli görmektedir.

İstanbul Korosu beş ayrı koro gruplarından oluşmaktadır:

5-8 Yaş İstanbul Minikler Korosu
8-14 Yaş İstanbul Çocuk Korosu
14-18 Yaş İstanbul Gençlik Korosu
18 Yaş ve üstü İstanbul Yetişkinler Korosu ve Kadınlar Korosu

 

 

• İstanbul Korosu’na katılabilmek için, her dönem veya eğitim yılı başında duyurulan tarihlerde ön kayıt yaptırarak katılmak gerekir. Eğitmenler tarafından müziksel ve davranışsal hazır bulunma düzeyleri ölçülen ve gözlemlenen öğrenciler, her eğitim yılı veya dönem başında uygun görülen korolara kabul edilir.

• Koroya katılan öğrenciler, yaş ve seviye durumlarına göre belirlenen koro sınıflarında eğitim alırlar. Koroya katılan bir üye için öğrenci ile velisi istediği ve koro eğitimcileri uygun gördüğü sürece eğitim programı süreklilik arz eder.

• Koroya 8 yaşında katılan bir üye, ailesi ve kendi isteği ile koro eğitimcilerinin de onayını alarak 14 – 15 yaşına kadar koroda kalabilir. İlerleyen yıllarla birlikte, alttan gelen sınıflar, yaş ve düzeylerine göre birleştirilebilmekte, bu yolla benzer düzeylere sahip yeni sınıflar oluşturulabilmektedir. 15 yaşını dolduran ve koro çalışmalarını sürdürmek isteyen üyeler İstanbul Gençlik Korosu’na katılıp “müzik eğitimlerine” devam edebilirler.

HEDEFLERİ NELERDİR?

Tüm çocukların – yaşlarına uygun olarak – şarkı söylemesi gereğini kamuoyuna duyurmak
• Tüm okullarda ve kademelerde eğitimlerini sürdürmekte olan koroları ve bu koroları çalıştıran müzik eğitimcilerini desteklemek
• İstanbul Anadolu ve Avrupa yakalarında, çalışmalarını sürdüren tüm çocuk korolarını desteklemek, projeye dâhil etmek ve bu koroları çeşitli etkinliklerde buluşturmak
• Festivaller aracılığıyla korolarda yer alan çocukların uluslararası düzeyde buluşmasına ev sahipliği yaparak dünya çocuk şarkılarını tanımak bulunmaktadır.

İSTANBUL ÇOCUK KOROSU ÇALIŞMA YER VE SAATLERİ

Avrupa Yakası

Küçük Şeyler Anaokulu/ Beylikdüzü
Saat: 10.00 – 12.00

Anadolu Yakası

Kadıköy Koro Derneği/Kadıköy
Saat: 15.00 – 17.00

0 views